Neden El Cerrahisi

“EL CERRAHİSİ”, bir bölgenin cerrahi olarak tedavisini ifade etmemektedir, aslında bir kavramı ifade etmektedir; kemik, eklem, tendon, kas, damar sinir ve yumuşak doku örtüsü olarakda cildimizin tek bir cerrah tarafından, hepsinin doğru planlanarak tedavi edilmesini ifade etmektedir.

“EL CERRAHI” yukarıda sayılan tüm dokulara müdahale etmeyi bilen kombine cerrahi eğitimden geçmiş olan bir kişidir. Tüm açık cerrahi teknikleri kullanmakla beraber, mikrocerrahi, artroskopik veya endoskopik (kapalı sistem ameliyat veya kameralı ameliyat olarak bilinmektedir) teknikleri de kullanması beklenmektedir.

Mikrocerrahi, genelde çokça sorulmaktadır, bir uzmanlık dalı değildir. Gözümüzle görerek onarmakta zorlandığımız yapıların tamir ve tedavisinde kullanılan bir cerrahi tekniktir. Mikrocerrahi yapan cerrahlar öyle fevkalade cerrahlar da değildir, uygun eğitim alan bir doktor mikrocerrahi tekniği kullanarak gayet başarılı ameliyatlar yapabilir.  Esas problem, bu tür uzun ve gerçekten yorucu olan cerrahiyi yapacak iyi yetişmiş cerrah bulabilmektir.

Artroskopik veya endoskopik cerrahi, kamera ile vücut boşluklarına girerek tedavi edici işlemlerin yapılmasını sağlayan tekniklerdir. Ortopedik cerrahi de öncelikle dizde kullanılmış, şu anda günümüzde, omuz, dirsek ve el bileğinde başarıyla kullanılmaktadır. El cerrahisinde çok sık yapılan Karpal Tünel Sendromunda (KTS) cerrahi gevşetme ameliyatı bile endoskopik (kapalı) olarak yapılabilmektedir. Artroskopik cerrahi bir uzmanlık dalı değil, bir yöntemdir, gerekli eğitimin alınması ile elde edilen sonuçlar çok iyi olabilmektedir.

Kısacası “EL CERRAHİSİ UZMANLIĞI” ortopedi ve plastik cerrahi uzmanlığının, biraz da damar ve sinir cerrahisi ile harmanlandığı birçok farklı dokuya uygun doğru cerrahi yaklaşımın öğrenilmesi gerekli olan kombine eğitim gerektiren bir uzmanlık dalıdır.